تاريخ : شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ | 17:15 | نویسنده : سيده فاطمه

طبق آموزه های دینی هر مسلمانی در قبال سلامت جسم و جان خویش مسئول است و موظف است به گونه ای رفتار کند که رفتار کند که وجود خود را همواره از آفت ها و آسیب های گوناگون در امان بدارد . فصل زمستان فصلی است که باید بدن را کاملا پوشاند و به خصوص در شرایط انتقال از مکان گرم به سرد به ویژه به هنگام استحمام از پوشش لازم برخوردار بود و یا چنانچه کسالت سرماخوردگی و گریپ عارض شد تا بهبودی کامل از حضور در اجتماع اجتناب کرده و بعد به جمع خانواده و همکاران وارد شد . ناگفته نماند گریپ یا سرماخوردگی میکربی است که به وسیله ی سرفه ، عطسه و حتی بلند حرف زدن به اشخاص سالم سرایت می کند. گریپ به سبب عوارض ناگواری که در پی دارد مخصوصا ذات الریه از جمله بیماریهای خطرناک به شمار می رود . برای جلوگیری از بیماری گریپ بهترین روش به خوردن غذا مناسب ( برخودار از ویتامین های لازم به ویژه ویتامین ث ) در زمستان ، ورزش در هوای تمیز ، پاکیزه شدن هوای اتاق و باز گذاشتن در و پنجره ها برای ورود نور و هوا در زمانی که افراد در آن حضور ندارند می باشد .

 

و اما برخی نکات درمانی مفید و موثر

سیر ضد عفونی کننده ی قوی برای مجاری ریه و مصرف آن به سرعت خلط سینه را کم  می کند. سوپ سیر در زمستان مجاری تنفسی را تقویت می کند و برای مرض برونشیت موثر است .

سنجد برای سینه مفید است و انواع کدو نرم کننده ی سینه و خنک کننده می باشد .

جوشانده عناب نوشابه تسکین دهنده و تصفیه کننده خون برای درمان عفونت های تورمی گلو ، برونشیت ، روده ها ، مجاری ادرار است و هر قدر میل داشتند آن را می آشامند . به این صورت تهیه می شود که 30 تا 60 گرم عناب خشک را در تکه تکه کرده در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت می جوشانند و آن را مصرف می کنند .

دم کرده ی گل ختمی و برگ ختمی برای درمان ،عفونت های مجاری تنفسی (حتی توام با تورم) آبسه ، دمل های دهان و حلق ، تورم روده ، انواع زکام ، برونشیت ، درد گلو ، ورم حنجره و آنژین بسیار مفید است .

نعناع به علت برخورداری از عطر و اسانس مخصوص ، میکروب کش قوی و درمان کننده سرماخوردگی گریپ می باشد و به هضم غذا کمک می کند.

آویش تازه و خشک در درمان عفونت های ریوی و زکام موثر است . برای جلوگیری و درمان سرفه یک مشت آویش را در یک لیتر آب جوشانده آن را صاف کنید ، بعد 250 گرم عسل به آن اضافه کرده و هر روز نصف فنجان میل کنید ، بسیار موثر است .

بخور آویشن به هنگام شیوع زکام ، گریپ و امراض مسری دیگر موثر است .برای این منظور یک مشت آویشن را در یک لیتر آب بجوشانید ، هوا را به خوبی پاک و ضدعفونی می کند.

خوردن جوشانده ی 60 گرم خرما در یک لیتر آب پس از ولرم شدن در مورد زکام درد گلو و عفونت های ریوی موثر است.

دم کرده ی 30 گرم دم  گیلاس در یک لیتر آب به مدت 2 دقیقه برای معالجه گریپ موثر است.

هنگامی که مبتلا به گریپ سخت و مزمن شدید ، به مدت دو یاسه روز رژیم سیب بگیرید به این صورت که فقط سیب را رنده کنید و بخورید هر قدر خواستید چای کمرنگ بدون قند را هم بنوشید و از خوردن غذای دیگر خودداری کنید. گریپ مزمن به کلی برطرف می شود . سیب دارای فسفر است و سلسله اعصاب را هم تقویت می کند. 

مربای پوست هندوانه برای درد سینه ، ضعف معده و تقویت هاضمه مفید است.

جوشانده ی برگ کرفس به مقدار 30گرم در لیتر آب مخلوط با شیر در بیماریهای ریوی و گرفتگی صدا دارویی بسیار عالی است.

پیاز به واسطه گوگردی که دارد برای خون ضدعفونی کننده است . گوگرد پیاز پس از ورود به خون وقتی وارد ریه ها شد با عفونت های مجازی و تنفسی مثل برونشیت و مانند آن مبارزه می کند.

جوشانده ی انجیر برای برونشیت های کهنه دارای خاصیت فوق العاده ای است.

آب هویج را ساده و یا با شیر مخلوط کرده و مصرف کنید. آب هویج و شیر در رفع ترشحات برونشها و ریه ها فوق العاده موثر است. ضمن این که این ترکیب ضد مرض قند است.

آب پیاز خام را با آب لیمو ترکیب کرده بخورید ، ذات الریه شما درمان می شود .

وقتی حس می کنید سرما خورده اید قدری آب لیمود را با آب گرم مخلوط کنید ، قدری عسل بدان بیفزایید ، برای ذات الریه مفید است.

ترکیب سه عرق اسطوخدوس ، آویشن و پونه برای درمان سرماخوردگی دارای تاثیر فوق العاده ای است.