اسرار حیات

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ اسرار حیات خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 

با جلوگیری از فساد دندان نه  تنها زیبایی صورت را حفظ کرده ایم بلکه از ناتندرستی هم جلوگیری نموده ایم ، زیرا از دندان فاسد زهر ترشح می شود . این زهر وارد دستگاه هاضمه شده و از آنجا که در خون رفته موجب آلودگی خون می گردد . در حقیقت دندان فاسد که معالجه نشده یک کارخانه کوچک زهر سازی است . علاوه بر این اگر دندان فاسد شده باشد غذا درست خرد نشده یا بزاق دهان آنطور که شاید و باید نیامیخته و در نتیجه کار فوق العاده بر دستگاه هاضمه تحمیل می کند و این کار زیادی موجب سوء هضمه ، رماتیسم ، تورم لوزتین ، و امراض دیگر می گردد و اما علت فساد دندان یکی دو تا نیست بعضی علل را ذکر می کنیم .

1.خوردن غذاهای ناسازگار

2.نشستن دندان

یاید متذکر بود که نشستن دندان خود موجب خرابی دندان نمی گردد چنانچه دندانهای سیاهان آفریقایی با انکه آنرا نمی شویند از دندانهای ما بسی بهتر و سفیدتر و براق تر است ولی ما که متمدن شده ایم و غذاهای ناسازگار می خوریم ، برای از بین بردن اثرات بد این غذاها مجبور هستیم دندانهای خود را هر شب قبل از خواب و بامداد موقع بیدار شدن بشوییم . ولی باید در نظر داشته باشیم که شستن  دندان قبل از خواب مهمتر است . زبرا به قول دکتر محسن سیاح به موقع خواب بزاق دهان قادر به خنثی نمودن اسیدهای موجود نبوده دهان در این موقع به حالت ترشیدگی درمی آورد و زمینه بسیار مناسبی جهت پوسیدگی دندان حاضر می شود .

اگر ما فقط غذاهایی که در آشپزخانه طبیعت تهیه می شود  می خوردیم هرگز به دندان درد مبتلا نمی شدیم ؛ پیوره و کرم خوردگی هر دو نتیجه خوردن غذاهای ناسازگار و نخوردن غذای مورد نیاز بدن است فقط کسی که خونش آلوده شد و به مسمومیت مزمن دچار گشته به پیوره مبتلا می شود .

دکتر محسن سیاح درباره علل خرابی دندان میگوید : بعضی ها پوسیدگی دندان را شبیه پوسیدگی استخوان دانسته اند. قرن نوزدهم اساتید دیگری فرض دیگری کردند که پوسیدگی نتیجه نقصان املاح آهکی در دندانها است که در اثر اسیدهای دهان پیدا می شود ( فرض شیمیایی ) در سال 1747 مسیحی پروفسور روبن برای پوسیدگی دندان منشا میکروبی به نام لپتو تریکس بوکالیس دانست .

امروزه بر حسب تحقیقات و کارهای بعضی اساتید (فرض شیمیایی ) طفیلی (فرض شیمیکو پارازی نتر) را محقق دانسته اند . گالیپ ثابت کرده  که ضریب مقاومت دندانها با سن اختلاف زیاد پیدا می کند و در حقیقت پوسیدگی در طفولیت و بلوغ زیاد و در سن کهولت کمترمی شود و بایستی بیشتر دندان اطفال مورد دقت و امتحان و بهداشت قرار گیرد تا دندانهای اشخاص بالغ در طفولیت موقعی برای پوسیدگی می باشد که بیرون آمدن می نامند و آن از 6 الی 12سالگی می باشد اگر در این دوره مراعات حفظ دندانهای شیری اطفال نشود دندانهای دائمی در یک محیط نامنظمی بیرون آمده و چون ضریب مقاومت دندان در این سال کم است ضریب پوسیدگی به درجه بالا می رسد .

گالیپ ثابت کرده است که هر چه دندان وزین و سنگین تر باشد همانقدر بیشتر دارای املاح آهکی می باشد و به علاوه ضریب مقاومت دندان در مقابل پوسیدگی نسبت مستقیم با وزن دارد . یعنی هرچه عناصر مرکب کننده دندان متراکم تر و سنگین تر باشد دندان دیر پوسیدگی پیدا می کند . در بین علل پوسیدگی دندان موروثی را می توان درمرحله دوم محسوب داشت . عللی که زمینه مساعدی برای نمو میکروبهای پوسیدگی تهیه می نمایند یا موضعی هستند یا عمومی .

مقصود از علل م.ضعی ناپاک بودن دهان است که موجب می گردد میکروب مستقیما در مغز دندان رخنه کرده و آنرا خراب گرداند . اما علل عمومی ؛ مسمومیت خون و اختلالات دستگاه هاضمه است . علل کوچک دیگری که موجب خرابی دندانها می گردد عبارتند از :

1.نوشیدن آب خیلی گرم یا سرد

2.نوشیدن آب سرد پس از تناول غذای بسیار گرم

3.شکستن یخ و چیزهای خیلی سخت مثل فندق ؛ و پسته و امثالهم

4.زیاد مسواک زدن تمام اقدامات فوق ذکر جهت از بین بردن رفتن مینای دندان گشته زمینه را برای رشد میکروبها و مغز دندان فراهم میکند .

بعضی از اطبا با مسواک و خمیردندان مخالف هستند و می گویند همین خمیرها و مسواک گاه موجب خرابی دندانها می گردد. زیرا مسواک موجب ساییدگی مینای دندان می گردد و خاصیت خمیردندان هم درست معلوم نیست که بتوان بر آن اعتماد کرد . لذا ایشان می گویند که بهترین وسیله برای پاک نگهداشتن دندانها این است که با یک قطعه لیمو ترش صبح بعد از بیدار شدن از خواب و شب قبل از خوابیدن دندانها را پاک بشوییم و اگر لیمو ترش نبود یک دانه سیب بعد از حرف شام بخوریم .

از خوردن غذاهای که مواد قندی زیاد دارد خودداری نمایید برای دندانها مضر است. بدبویی دهان : بدبویی دهان به علل زیر پیدا می شود.

ناپاکی که گاهی مسواک کردن با خمیر هم کافی نیست. در اینگونه موارد شربت قلیایی دهان مفید واقع می شود .

بدبویی دهان به علت اختلالات هاضمه _ با درمان سوء هاضمه علاج پذیر است و جویدن قدری گیاه کبابه و فرو بردن آن دهان را خوشبو و لثه را تقویت و صدا را صاف میکند . میخک و دارچین قدری بجوید فرو دهند برطرف کننده عفونت و اخلاط معده هم می باشد .

[ سه شنبه پنجم تیر ۱۳۸۶ ] [ 3:18 ] [ سيده فاطمه میر عیسی خانی ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه